Trening wytrzymałościowy niebezpieczny dla serca?

Trening wytrzymałościowy niebezpieczny dla serca?

Ciężko trenujesz – wychodzisz z założenia, że tylko w ten sposób osiągniesz zadowalające efekty. Zdarza się, że twój trening wytrzymałościowy jest ekstremalnie intensywny. Uważaj – jak dowiedli naukowcy – może to być niebezpieczne.

Prowadzenie aktywnego trybu życia od zawsze było propagowane jako korzystne dla zdrowia. Okazuje się jednak, że zbyt duża intensywność ćwiczeń może stać się zagrożeniem dla serca. Istnieją bowiem dowody wskazujące na powiązanie długoterminowego uprawnia sportu (szczególnie gdy chodzi o trening wytrzymałościowy) ze zwiększoną częstością występowania migotania przedsionków.

Intensywne ćwiczenia działają kardiotoksycznie?

Do takich wniosków doszedł dr André La Gerche – kardiolog sportowy z Baker IDI Heart and Diabetes Institute w Melbourne, analizując dostępne dane przemawiające za / przeciw twierdzeniu, że trening wytrzymałościowy (przede wszystkim) może powodować u niektórych osób niekorzystne zmiany w sercu.

Z czego to może wynikać? Powszechnie panuje przekonanie, że niekorzystne zjawiska kliniczne (w tym przypadku działanie kardiotoksyczne) pojawiające się u sportowców to efekt intensywnych ćwiczeń działających niczym „wyzwalacz” – ale tylko u osób wykazujących do tego predyspozycje (tj. podatność na nie wynika z występujących wrodzonych anomalii, które ujawniają się pod wpływem jakichś czynników). Tymczasem australijski kardiolog wykluczył wady wrodzone, koncentrując się na aspekcie wywoływania zmian w budowie serca przez ćwiczenia.

W publikacji na łamach Canadian Journal of Cardiology, dr André La Gerche zadał kilka istotnych pytań:

  • czy najlepsi sportowcy żyją dłużej, ponieważ ćwiczą? czy jest to efekt rezygnacji z używek?
  • czy trening wytrzymałościowy ma związek z arytmią?
  • jakie czynniki mogą wywoływać u sportowców arytmię?
  • jaki jest powód dużej ilości urazów prawej komory? czy ma to jakieś długofalowe skutki?
  • czy intensywne ćwiczenia (w tym trening wytrzymałościowy) zwiększają ryzyko choroby niedokrwiennej serca?

Australijski doktor jednocześnie podkreślił, że wiele kontrowersji związanych z treningiem wytrzymałościowym i jego negatywnym działaniem na serce wynika z bazowania na przekrojowych badaniach. Tymczasem korzyści z intensywnych treningów opierają się na dużych badaniach populacyjnych – jednak z udziałem osób trenujących mniej intensywnie niż profesjonalni sportowcy.

Czy porzucić trening wytrzymałościowy?

Spokojnie, tylko u niektórych osób trening wytrzymałościowy może zwiększać ryzyko arytmii. Zgodnie z wyliczeniami australijskiego kardiologa sportowego, migotanie przedsionków dotyczy ok. 1% populacji na całej świecie, z czego 3%-10% stanowią sportowcy. Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka, dla własnego bezpieczeństwa warto zmniejszyć intensywność wykonywanych ćwiczeń.

Trening wytrzymałościowy niebezpieczny dla serca? 4.99/5 (99.71%) 70 głos[ów]

Udostępnij