Suplementacja HMB – stosować czy nie?

Suplementacja HMB – stosować czy nie?

Wśród sportowców budzi wiele kontrowersji. Przez jednych zachwalany, przez innych krytykowany. HMB – bo o nim mowa – jest suplementem często wybieranym przez osoby prowadzące aktywny tryb życia. Wiele osób nie potwierdza jednak jego działania. Czy warto więc po niego sięgać w obliczu tak skrajnych opinii?

Zależy ci na budowie wartościowej muskulatury. Nic więc dziwnego, że cały czas poszukujesz i eksperymentujesz, chcąc dotrzeć do skutecznych suplementów. Sprawdź, czy suplementacja HMB faktycznie może przynieść wymierne korzyści. Korzyści, które przełożą się bezpośrednio na wygląd twojej sylwetki.

Jak działa HMB?

HMB (hydroksymetylomaślan) w formie suplementu istnieje od 1995 roku. Stanowi metabolit przemiany leucyny (produkt końcowy). Jego głównym zadaniem jest ochrona mięśni przed rozpadem. Działa więc antykatabolicznie, „zabezpieczając” masę mięśniową. Okazuje się jednak, że spektrum zastosowań HMB jest znacznie szersze.

  • Wykazuje właściwości anabolicznie, przyspieszając budowę mięśni.
  • Zmniejsza poziom „złego” cholesterolu.
  • Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, zwiększając odporność.
  • Wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej w organizmie.

Suplementacja HMB w badaniach naukowych

W związku z zachwytami nad HMB, przeprowadzono badania naukowe. Chodziło o potwierdzenie lub wykluczenie stawianych hydroksymetylomaślanowi właściwości.

W 1997 roku przeprowadzono badanie, którego istotą było podanie dużych dawek HMB owcom. Wyniki okazały się nieprzychylne dla hydroksymetylomaślany – substancja nie wywołała działania anabolicznego ani antykatabolicznego. Czy wynikało to z faktu, iż eksperymentowi poddano zwierzęta a nie ludzi?

Kolejne badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Iowa, którego celem było określenie skutków stosowania HMB u początkujących i zaawansowanych sportowców. W ramach eksperymentu, jedna grupa otrzymała 3 g HMB, a druga taką samą dawkę placebo. Po 3 tygodniach (obejmujących treningi w tym okresie) doszło do zwiększenia masy mięśniowej u osób początkujących – o 1,2 kg. U sportowców zaawansowanych odnotowano natomiast wzrost masy mięśniowej o 0,45 kg.

Jak dawkować, by zauważyć efekty działania?

Szacuje się, że dzienne dawkowanie powinno wynieść 3 g (dla kobiet dawka to 2 g). Najlepiej rozłożyć jedną porcję na 2-3 dawki spożywane w ciągu dnia. Zaleca się jednak przy tym uwzględnić aktualną masę ciała:

  • 0,15 g na 10 kg masy ciała – w przypadku suplementacji po treningu siłowym,
  • 0,10 g na 10 kg masy ciała – w przypadku suplementacji po przebudzeniu,
  • 0,10 g na 10 kg masy ciała – w przypadku suplementacji bezpośrednio przed snem.

Zgodnie z badaniami naukowymi, większe dawki preparatu nie przyczyniają się do osiągnięcia znacznie lepszych rezultatów. Warto bowiem mieć świadomość, że nadmiar hydroksymetylomaślanu wydalany jest wraz z moczem.

A może mariaż z kreatyną?

Opinie ekspertów potwierdzają, że dzięki łączeniu HMB z kreatyną może przynieść znacznie lepsze efekty. Kreatyna potęguje właściwości hydroksymetylomaślanu, pozwalając osiągnąć jeszcze większe przyrosty masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej.

Możesz więc albo zdecydować się na suplementację dwóch preparatów (oddzielna suplementacja HMB i oddzielna suplementacja kreatyny), albo wybrać preparat złożony: z HMB i kreatyną w składzie (np. Olimp HMBolon Mega Caps). Więcej suplementów zawierających HMB znajdziesz tutaj: https://www.megapower.pl/hmb-c-43.html.

HMB jest przedmiotem zaciekłych dyskusji. Masz jakieś doświadczenie w tej kwestii? Działa czy nie działa? Warto czy nie warto? Podziel się swoją opinią.

Suplementacja HMB – stosować czy nie? 4.85/5 (97.07%) 75 głos[ów]

Udostępnij