Sok z wiśni Montmorency przyspiesza regenerację?

Sok z wiśni Montmorency przyspiesza regenerację?

Ciężko trenujesz, by osiągnąć zadowalające efekty – muskulaturę, dzięki której będziesz czuć się pewniej i lepiej. Czasami jednak odczuwasz tak silne zmęczenie, że masz ochotę rzucić to wszystko i… mieć więcej czasu na błogie lenistwo. Problem w tym, że dążenie do uzyskania idealnej sylwetki jest tak silne, że nie możesz się oprzeć. Szukasz więc sposobów, by zwalczyć zmęczenie i nie dopuścić do przetrenowania. Co ty na to na łyk soku z wiśni Montmorency?

Okazuje się, że sok z tej odmiany wiśni może okazać się cudownym remedium na obolałe mięśnie. Zawarte w nim cenne składniki przyczyniają się bowiem do dużo szybszej i wydajniejszej regeneracji. Czy to faktycznie działa?  A może to tylko czcze obietnice producentów?

Sok z wiśni Montmorency poprawia kondycję rowerzystów

Jak pokazują badania naukowe opublikowane jakiś czas temu w Applied Physiology, Nutrition and Metabolism, istnieje taka odmiana wiśni, która wpływa pozytywnie na kondycję rowerzystów, znacznie poprawiając ich wyniki treningowe. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, którzy przeprowadzili testy.

Zespół badawczy, którym kierowali: Glyn Howatson i Phillip G. Bell, wykonali podwójną ślepą próbę na rowerzystach, by sprawdzić dobroczynne działanie soku pozyskanego z wiśni Montmorency. Do testów zaproszono 16 wytrenowanych mężczyzn, których podzielono na dwie grupy:

  • jedni otrzymywali sok z wiśni,
  • drugiej podano placebo z odpowiednią ilością węglowodanów.

Badania polegały na wnikliwych obserwacjach organizmu podczas symulowanego wyścigu rowerowego. Ocenie została poddana krew pod kątem specyficznych markerów stresu fizjologicznego. Dzięki temu udało się określić zdolność organizmu do regeneracji.

Wnioski były następujące: rowerzyści otrzymujący sok z wiśni Montmorency byli mniej podatni na występowanie niektórych reakcji zapalnych, a ponadto odnotowano u nich utrzymanie optymalnej pracy mięśni oraz zmniejszenie zapotrzebowania na tlen dostarczany do mięśni poddawanych wysiłkowi.

Wszystko wskazuje więc na to, że wiśnie Montmorency faktycznie są w stanie wpłynąć korzystnie na proces regeneracji, doprowadzając do jego przyspieszenia.

Wiśnie Montmorency nie tylko dla rowerzystów

Powiesz: „no dobrze, co mi po tych wiśniach, skoro nie jestem rowerzystą, ponieważ trenuję na siłowni„. Słuszna uwaga, ale… należy mieć świadomość, że aktywne substancje zawarte w tej odmianie owoców nie działa selektywnie. Oddziałuje nie tylko na rowerzystów, ale na wszystkich sportowców wykonujących intensywną aktywność i narażonych na silne zmęczenie mięśni oraz ich przetrenowanie. Suplementacja na odpowiednim poziomie jest w stanie znacząco przyspieszyć regenerację, eliminując jednocześnie wiele procesów zapalnych. Dzięki temu mięśnie szybciej wracają do formy i mogą być dalej pobudzane do wzrostu.

Intensywniejsza i efektywniejsza regeneracja gwarantowana

Jak pokazują jeszcze inne badania naukowe, sok z wiśni Montmorency sprzyja zasypianiu (więcej na: ncbi.nlm.nih.gov). Ekstrakt owocowy przyczynia się do wzrostu poziomu melatoniny – hormonu regulującego rytm domowy. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z nocnym wypoczynkiem, podczas którego jeszcze intensywniej i efektywniej zachodzą procesy regeneracji.

Jeżeli jednak sceptycznie podchodzisz do takich „nowinek”, sięgnij po sprawdzone rozwiązania. Wybierz aminokwasy BCAA dostępne w naszym sklepie.

Sok z wiśni Montmorency przyspiesza regenerację? 4.83/5 (96.52%) 23 głos[ów]

Udostępnij