Regeneracja po treningu – 7 sposobów, by ją przyspieszyć

Regeneracja po treningu – 7 sposobów, by ją przyspieszyć

Ciężki trening za tobą. Zmęczenie daje się we znaki, ale lubisz to uczucie. Lubisz je, ponieważ świadczy to o efektywności ćwiczeń. Żeby jednak nie zniweczyć zrealizowanego planu, regeneracja po treningu powinna być następnym krokiem. Regeneracja, dzięki której mięśnie znów staną się gotowe do podjęcia kolejnego wyzwania na siłowni.

Pamiętaj, że zmęczone mięśnie nie są wydajne. I nawet jeśli zafundujesz im nocny wypoczynek, to może być zdecydowanie za mało. Szczególnie, jeśli dążysz do szybkiego uzyskania wartościowej masy mięśniowej. Dlatego warto przyspieszyć regenerację, by kolejne wizyty na siłowni były równie efektywne i w długofalowej perspektywie przyniosły oczekiwane rezultaty. Co możesz zrobić?

1. Wyśpij się

Nic tak nie przyspiesza regeneracji po ciężkim treningu jak nocny wypoczynek. Głęboki sen jest ważny, ponieważ właśnie wtedy procesy odnowy zachodzą najbardziej intensywnie. Pamiętaj jednak, by wyspać się. Im ciężej trenujesz, tym więcej godzin nocnego wypoczynku potrzebują twoje mięśnie do pełnej regeneracji.

2. Zjedz białkową kolację

Co jest najważniejszym budulcem tkanki mięśniowej? Białko. Dlatego zaleca się, by wieczorny posiłek obfitował w proteiny. Jest to ważne, ponieważ odpowiednia podaż tego składnika odżywczego nie tylko nasila procesy anaboliczne, ale również hamuje katabolizm. Wybieraj takie produkty spożywcze, które stanowią najbogatsze źródło białka. W ten sposób regeneracja po treningu przebiegnie sprawniej.

 3. Wspomóż się odżywkami dla sportowców

Jeżeli ciężko trenujesz i chcesz przyspieszyć regenerację, sięgnij po sprawdzone odżywki dla sportowców. Wybieraj te preparaty, które są bogate w białko i wyróżniają się doskonałym profilem aminokwasowym. Niech zawierają niezbędne aminokwasy BCAA (których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować) oraz inne substancje skracające czas potrzebny mięśniom na pełną regenerację.

Jakie odżywki wybrać? Producenci oferują szeroką gamę produktów, dlatego z dostępnością nie ma żadnego problemu. Poniżej prezentujemy kilka wybranych regeneratorów potreningowych.

  • Activlab Recovery 2.0 to odżywka, która powstała na bazie badań w zakresie regeneracji potreningowej. Zawiera składniki przyspieszające powrót do sprawności, hamując katabolizm i nasilając anabolizm. Bazuje na trzech aktywnych formułach, które wzajemnie potęgują swoje działanie.
  • Gaspari Nutrition Size ON Max Performance jest odżywką, która – stosowana po treningu – zapewni jeszcze lepsze efekty. Wspiera regenerację, a jednocześnie hamuje katabolizm. Ułatwia przy tym usuwanie kwasu mlekowego i amoniaku, zapobiegając m.in. zakwasom.
  • Multipower Muscle Charger działa w oparciu o zaawansowaną formułę, dzięki której regeneracja po treningu przebiega sprawniej. Bazuje o sprawdzony skład wspierający pracę mięśni na każdym etapie. Szybko uzupełnia zapasy glikogenu i zapobiega powstawaniu bolesnych zakwasów.

4. Weź zimny prysznic po treningu

Znasz powiedzenie: „zimna woda zdrowia doda”? Można je odnieść do wsparcia mięśni po intensywnym treningu. Badania naukowe wykazały, że lodowaty prysznic po ciężkich ćwiczeniach pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zapobiegać stanom zapalnym. Zainteresowanych szczegółami, odsyłamy na ncbi.nlm.nih.gov.

5. Zapomnij o używkach

Papierosy i alkohol to używki, które dla prawdziwych sportowców nie istnieją. Nie pozwalają na szybszą regenerację, ograniczając wytrzymałość i zdolność mięśni do realizowania intensywnych planów treningowych.

6. Wystaw się na słońce

Chcesz przyspieszyć regenerację potreningową i zwiększyć siłę mięśni? Korzystaj ze słońca lub … suplementuj witaminę D3. Już od dawna wiadomo, że syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych witamina wpływa pozytywnie nie tylko na układ kostny i prawidłową mineralizację. Odpowiednia podaż witaminy D3 zwiększa siłę mięśni i poprawia wytrzymałość. Poza tym zapobiega stanom depresyjnym. A dobry nastrój to klucz do efektywnego treningu wykonywanego z jeszcze większą motywacją.

7. Pij dużo wody

Intensywnie ćwiczysz, ale zapominasz o regularnym uzupełnianiu płynów? To ogromny błąd, który może kosztować cię słabszą regeneracją i uciążliwą bolesnością mięśni. Sprzyja temu odwodnienie, dlatego ważne jest, by pić dużo wody. Potwierdzają to badania naukowe, których wyniki dostępne są na ncbi.nlm.nih.gov. Tak w skrócie: przeprowadzone na grupie mężczyzn wykazały, że hipertermia / odwodnienie nasilają dolegliwości bólowe po ciężkich ćwiczeniach.

Szybsza regeneracja po treningu to klucz do rozbudowy muskulatury. Odprężone mięśnie są bardziej wydajne i zdolne do intensywniejszego wysiłku fizycznego. A to oznacza tylko jedno: możliwość osiągnięcia zadowalających efektów w krótszym czasie. Zmień swoje przyzwyczajenia już teraz i nie bagatelizuj znaczenia regeneracji.

Regeneracja po treningu – 7 sposobów, by ją przyspieszyć 4.98/5 (99.68%) 63 głos[ów]

Udostępnij