Przyprawy na regenerację – czy naprawdę działają?

Przyprawy na regenerację – czy naprawdę działają?

Ciężko trenujesz, by osiągnąć zadowalające rezultaty. Czy jednak pamiętasz, by dać mięśniom chwilę wytchnienia? Realizując swój plan treningowy, nie możesz zapomnieć o znaczeniu regeneracji potreningowej. Wypoczynek to podstawa, którą mogą wspomóc… przyprawy. Sprawdź, czy faktycznie skrywa się w nich dobroczynna moc.

Każdy sportowiec powinien być świadomy tego, jak ważna jest potreningowa regeneracja. Zmęczone mięśnie nie są tak wydajne jak być powinny, w efekcie czego coraz trudniej będzie ci osiągać zadowalające rezultaty. Dlatego ważne jest, by w swoim codziennym planie znaleźć czas na regenerację, którą możesz przyspieszyć kilkoma prostymi metodami (pisaliśmy o tym w jednym z artykułów dostępnych tutaj: https://www.megapower.pl/blog/regeneracja-po-treningu-7-sposobow-by-ja-przyspieszyc). Warto także odkryć potencjał drzemiący w przyprawach, które możesz wykorzystać na wiele sposobów.

Jesz i… regenerujesz się

Dobroczynne właściwości niektórych przypraw znane są od setek lat. Nie tylko poprawiają walory smakowe dań, ale wykazują cenne działanie prozdrowotne. Jak się okazuje, świetnie sprawdzają się także w menu sportowców, przyspieszając proces regeneracji. Zatem czym przyprawiać posiłki, by „wycisnąć” z nich jak najwięcej korzyści?

  • Cynamon

Kojarzy się przede wszystkim z intensywnym i nieco słodkawym zapachem. To jednak nie jedyna zaleta, ponieważ wykazuje szereg dobroczynnych właściwości.

Cynamon działa przeciwzapalnie. Wspomaga regulację gospodarki węglowodanowej, pomagając m.in. utrzymać odpowiednio poziom cukru we krwi. Ponadto wspiera regenerację po intensywnym treningu, przyczyniając się jednocześnie do złagodzenia dolegliwości bólowych.

Cynamon świetnie smakuje jako dodatek do owsianki. Ponadto wzbogaca smak twarogu. Możesz także sporą ilość dodać do odżywki białkowej.

  • Kurkuma

Kurkumę można łatwo rozpoznać po złocistym kolorze. Jej właściwość to nie tylko nadawanie potrawom ładnego koloru, ale również cenne działanie wpływające korzystnie na organizm.

Jeśli chodzi o przyprawy na regenerację, kurkuma przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości w ramach tzw. zespołu opóźnionego bólu mięśniowego. Łagodzi objawy, dzięki czemu koniec treningu nie wiąże się z uciążliwym dyskomfortem.

Kurkumę możesz dodawać do ryżu (podczas gotowania), naleśników w celu nadania soczystego żółtego koloru.

  • Imbir

Imbir to korzeń o charakterystycznym, gorzko-słodkim smaku. Nie tylko dodaje wyrazistości i świeżości, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na zdrowie.

Korzeń imbiru działa silnie przeciwzapalnie. Ponadto – jako przyprawy na regenerację – przyspiesza powrót do formy. Potwierdzają to zresztą badania naukowe: zaledwie 2 g imbiru dziennie przyczynia się do znacznej redukcji zmęczenia mięśni oraz dolegliwości bólowych.

Imbir doskonale nadaje się jako dodatek do potraw orientalnych. Na jego bazie możesz także przygotować orzeźwiające napoje. Jeśli lubisz eksperymenty, możesz dodać niewielką jego ilość do odżywki białkowej czy gainerów (wyłącznie o naturalnym smaku).

Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, czy przyprawy na regenerację faktycznie działają. Nawet jeśli sceptycznie podchodzisz do ziołolecznictwa oraz innych alternatywnych metod, warto spróbować. Tak naprawdę nic nie tracisz – jeśli nie odczujesz żadnej wyraźnej zmiany, przynajmniej odkryjesz zupełnie nowe oblicze niektórych potraw.

Przyprawy na regenerację – czy naprawdę działają? 4.96/5 (99.13%) 23 głos[ów]

Udostępnij