Odżywka białkowa a spalanie tłuszczu

Odżywka białkowa a spalanie tłuszczu

Chcesz zredukować tkankę tłuszczową, sięgasz więc po dedykowane temu tzw. fat burnery. Okazuje się jednak, że to nie jedyny sposób na odsłonięcie ładnie wyrzeźbionych mięśni. Coraz więcej mówi się o odżywkach białkowych jako metodzie na spalanie tkanki tłuszczowej. Zastawiasz się, jak to możliwe? Sprawdź.

Odżywki białkowe kojarzone są przede wszystkim z działaniem anabolicznym. Ich zadaniem jest nasilanie syntezy białek mięśniowych, przyczyniając się tym samym do rozbudowy muskulatury. Zapewniają przy tym właściwości antykataboliczne – będąc źródłem wartościowych aminokwasów, zapobiegają rozpadowi mięśni po ciężkim treningu. Przyspieszają też regenerację, pozwalając wrócić mięśniom do formy w znacznie krótszym czasie. Jednak to nie wszystko…

Białko może odchudzać?

Koncentrowanie się na wyżej wymienionym działaniu odżywek białkowych jest całkowicie zrozumiałe. Działanie anaboliczne, antykataboliczne i przyspieszające regenerację potreningową to główne właściwości. Trzeba jednak pamiętać, że dobrej jakości odżywka białkowa skrywa sobie ogromny potencjał. Jednak nie docenianie jej pod względem innych właściwości jest sporym błędem. Warto bowiem pamiętać, że wpływa ona korzystnie na system odpornościowy, pomaga zwalczyć rodniki i – co najważniejsze – pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowe. I to na trzy różne sposoby!

  • Białko podkręca metabolizm

Okazuje się, że białko posiada wyjątkową zdolność stymulowania termogenezy poposiłkowej. W efekcie dochodzi do zwiększenia wydatku energetycznego po jego spożyciu. Organizm potrzebuje więcej energii na jego strawienie, przyswojenie i wykorzystanie zawartych w nim składników odżywczych. W przypadku odżywki białkowej istotną rolę odgrywa ten ostatni proces, ponieważ aminokwasy w niej zawarte służą do budowania nowych włókien mięśniowych – biorą więc udział w procesie niezwykle energochłonnych, w efekcie czego wydatek energetyczny jest ogromny.

Szacuje się, że białko podnosi termogenezę poposiłkową o 25%. Można więc przyjąć, że 1/4 energii dostarczonej z odżywką białkową zostanie zużyta na przyswojenie jej.

  • Białko poprawia insulinowrażliwość

Arginina i leucyna to aminokwasy, które stymulują trzustkę do produkcji insuliny. Dlatego białko zawierające te składniki jest szczególnie polecane do spożycia. Warto bowiem mieć świadomość, że leucyna modeluje sygnały insulinowe w tkance tłuszczowej i mięśniowej, które zachodzą wewnątrz komórek. Skutkuje to lepszym wychwytywaniem insuliny przez komórki, zapobiegając m.in. rozwojowi cukrzycy.

  • Białko zwiększa poczucie nasycenia

Wpływ na gromadzenie tkanki tłuszczowej ma stałe podjadanie z powodu nieustannego uczucia głodu. Okazuje się, że proteiny zawarte np. w odżywce białkowej zwiększa poczucie nasycenia. Sprawia, że przestajemy odczuwać głód przez długi czas.

Mówi się, że wyjątkowy skład białka serwatkowego stymuluje wydzielanie hormonów oddziałujących na obszary w mózgu, które regulują mechanizm głodu i sytości. To między innymi zasługa zawartych w odżywce glikomakropeptydów. Istotną rolę odgrywa również tryptofan, który ulega konwersji do neuroprzekaźnika serotoniny redukującej łaknienie na cukier.

Ciekawostką jest fakt, że niektóre badania naukowe wykazały, iż odżywka białkowa może być bardziej sycąca niż tuńczyk, jajka czy indyk – popularne źródła białka.

Odżywka białkowa – jaką wybrać?

Odżywka białkowa odżywce nie jest równa, dlatego też inne mogą być efekty redukcji tkanki tłuszczowej. Powszechnie uważa się, że lepsze będą odżywki produkowane z nabiału – doskonale zwiększają poczucie sytości oraz wpływają na poprawę insulinowrażliwości, co jest zasługą obecności m.in. glikomakropeptydów. Ponadto badania naukowe wykazały, że białko serwatkowe jest w stanie ograniczać głód w większym stopniu w czasie 90 minut. Natomiast spożycie kazeiny jest skuteczniejsze w dłuższym okresie – nawet 330 minut. W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór, różnych odżywek białkowych. Wybierz sam odpowiednią odżywkę według swoich upodobań, a jeśli masz z tym problem skontaktuj się z nami – polecimy produkt dopasowany do Twoich potrzeb.

Odżywka białkowa a spalanie tłuszczu 4.90/5 (97.92%) 48 głos[ów]

Udostępnij