Jaką funkcję pełnią aminokwasy w organizmie?

Jaką funkcję pełnią aminokwasy w organizmie?

Aminokwasy podstawowym budulcem mięśni

Sportowcy, zwłaszcza kulturyści, powinni wspomagać swoje treningi odpowiednią dietą. A ta z kolei powinna być poszerzana o suplementy, które będą z jednej strony potęgować efekty treningów, a z drugiej sprawiać, że cały ten proces odbywa się bezpiecznie dla organizmu. Jednym z najważniejszych składników, który trzeba każdego dnia przyjmować, są aminokwasy. Jest ich ponad 300, z czego 22 to aminokwasy białkowe, które znajdują się w organizmie człowieka. To właśnie one są podstawowym budulcem ciała człowieka – mięśni i tkanek.

Aby dostarczyć organizmowi aminokwasy, należy spożywać wysokobiałkowe produkty. Ale czy wiesz, że kulturyści potrzebują każdego dnia aż 2,2 g białka na każdy kilogram masy swojego ciała? To bardzo dużo i nawet starannie skomponowana dieta wysokobiałkowa nie jest w stanie poradzić sobie z tak wysokimi wymaganiami. Tu pojawia się miejsce na specjalne odżywki. Można wybrać aminokwasowe lub białkowe (bo przecież białka są tworzone z aminokwasów). Jednak to te pierwsze są bardziej polecane. Działają szybciej, gdyż białko musi najpierw przejść przez proces trawienia, zanim zacznie spełniać swoją rolę. Co więcej, każdy gram odżywek aminokwasowych jest wykorzystywany przez organizm, czego nie można powiedzieć o preparatach białkowych – tu występują także straty.

Jak można łatwo wywnioskować z powyższych informacji, aminokwasy są potrzebne kulturystom oraz innym sportowcom, by móc budować masę mięśniową. Bez odpowiedniej ilości tych składników będzie to po prostu niemożliwe. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego nie tylko warto, ale i należy spożywać jak najwięcej aminokwasów białkowych.

Najskuteczniejsze okazują się aminokwasy rozgałęzione BCAA

  • mają dużo silniejsze działanie chroniące mięśnie przed katabolizmem, a więc przed ich rozpadem,
  • działają szybciej i efektywniej.

Przykładem takiej odżywki może być ActivLab BCAA Xtra z L-Glutaminą lub też Olimp BCAA Xplode – oba są dostępne w praktycznej i wydajnej formie proszku, którego odpowiednią ilość rozpuszcza się w wodzie.

Mówiąc ogólnie, spożywanie aminokwasów – oprócz tego, że buduje mięśnie i chroni przed katabolizmem – pomaga łatwiej i szybciej zregenerować organizm po treningu, zapewnia dodatkowe źródło energii, sprawia, że mięśnie są mocniejsze i bardziej wytrzymałe, a także pozytywnie wpływa na procesy anaboliczne.

Każdy z 22 aminokwasów białkowych pełni poniekąd inną funkcję w organizmie, o czym należy pamiętać, wybierając odżywkę dla siebie. Mówiąc krótko, im więcej aminokwasów, zwłaszcza tych rozgałęzionych, zawiera dany preparat, tym więcej korzyści dla organizmu. Dobrym wyborem może okazać się produkt w tabletach o nazwie Olimp Anabolic Amino 9000. Zawiera on bowiem aż 18 aminokwasów białkowych (jest tu połączenie aminokwasów serwatkowych z drobiowymi).

Pamiętajmy o tym, że aminokwasy to nie tylko lepsze efekty treningu – to znaczy większa masa mięśniowa. Bo przede wszystkim chodzi tu o bezpieczeństwo. O to, by mięśnie nie uległy uszkodzeniu i przeforsowaniu, a organizm był dobrze zregenerowany po intensywnym treningu. Aminokwasy są niezbędne do tego, by organizm w ogóle mógł funkcjonować. Wszystko jednak należy przyjmować z umiarem – nadmiar może okazać się bardziej szkodliwy niż lekki niedobór.

Jaką funkcję pełnią aminokwasy w organizmie? 4.98/5 (99.66%) 59 głos[ów]

Udostępnij