Jak zwalczyć zakwaszenie organizmu?

Jak zwalczyć zakwaszenie organizmu?

Energia, która jeszcze kilka miesięcy temu cię rozpierała, obecnie stopniowo ulatnia się? Czujesz, że powoli tracisz siły i nie jesteś w stanie wykonywać treningów z odpowiednią intensywnością? Szybciej się męczysz? Masz problemy z koncentracją? Szybciej i częściej łapią cię infekcje? To może być zakwaszenie organizmu – stan, którego nie można bagatelizować. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić i znów zacząć funkcjonować na pełnych obrotach.

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy w dużej mierze od równowagi kwasowo-zasadowej. Jeśli dostarczasz zbyt dużą ilość produktów kwasowych, organizm musi stanąć na wysokości zadania i je „zneutralizować”. Dlatego posiada naturalny system buforujący, którego zadanie polega na zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Jeżeli jednak dochodzi do silnego zakwaszenia, naturalny system zawodzi. W efekcie zaczynają pojawiać się kłopoty zdrowotne, które mogą być przykre w skutkach. Zakwaszenie organizmu może grozić zwiększonym ryzykiem cukrzycy, nowotworów, dny moczanowej.

Zakwaszenie organizmu częste u sportowców

Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej jest problemem częstym u sportowców. Wpływa na to m.in. stres oksydacyjny powstający na skutek intensywnego treningu. Ponadto, kiedy zaczynasz ćwiczyć, organizm działa na pełnych obrotach, by dostarczyć mięśniom energię oraz wszystko to, co jest niezbędne. W efekcie powstaje wiele ubocznych produktów, które nie pozostają bez wpływu na organizm. Zaczynasz odczuwać większe zmęczenie czy widoczny staje się wyraźny spadek efektywności treningu. A to wszystko za sprawą zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej.

Czy to już zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu bardzo łatwo można zbagatelizować. A to dlatego, że stan objawia się dość niepozornymi symptomami, które mogę świadczyć choćby o silnym przemęczeniu.

Zwróć jednak uwagę na takie objawy jak:

  • problemy z zasypianiem, w tym bezsenność,
  • problemy z koncentracją,
  • utrata apetytu,
  • bóle mięśni i stawów,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci.

Chociaż nie przesądzają one o zakwaszeniu organizmu, należy mieć je „na oku”. Warto przy tym podjąć działania, które pozwolą na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej.

Dieta pomoże przywrócić równowagę

W walce z nadmiernym zakwaszeniem organizmu kluczową rolę odgrywa sposób odżywiania. I kolejny raz potwierdza się powiedzenie, że „jesteś tym, co jesz”. Spożywanie w nadmiarze takich produktów jak: sery żółte (szczególnie parmezan i goudę), schab, kabanosy, pestki dyni, tuńczyka w oleju może prowadzić do zakwaszenia organizmu. Są to bowiem produkty, które wykazują dość silne działanie zakwaszające.

Warto więc włączyć do codziennego jadłospisu produkty, które mają przeciwstawne właściwości. W diecie nie powinno zabraknąć produktów o działaniu odkwaszającym (alkalizującym). Szczególnie polecane są: morele i banany suszone, natka pietruszki, awokado, chrzan, brukselka, grejpfrut.

Na zakwaszenie organizmu – wsparcie suplementów

Dieta dietą, ale warto wspomóc się także odżywkami dla sportowców. Preparaty uzupełniające jadłospis pozwolą szybciej przywrócić równowagę kwasowo-zasadową i zapobiegną jej ponownemu zachwianiu.

  • Kreatyna – nie tylko pomaga budować wartościową muskulaturę, ale i pozwala zachować równowagę kwasowo-zaasadową poprzez buforowanie jonów H3O+. Przyjmowanie preparatów kreatynowych pozwoli na prowadzenie intensywnych treningów bez obaw o zakwaszenie organizmu.
  • Beta- alanina – bierze udział w procesie powstawania karnozyny, dzięki czemu przywraca optymalny poziom pH. Badania naukowe wykazują, że suplementacja beta-alaniną zapewnia większą wytrzymałość podczas intensywnych treningów.
  • Boostery tlenku azotu – przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi. Tym samym możliwe jest efektywniejsze usuwanie metabolitów powstałych na skutek aktywności fizycznej, a które mogą wpływać na zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej.

Możesz także sięgnąć po gotowe suplementy przeznaczone do przywracania równowagi między kwasami a zasadami. Olimp Endurance Alkagen powstał z myślą o sportowcach, którym zależy na realizowaniu planów treningowych z większą efektywnością i którzy chcą uniknąć skutków nadmiernego zakwaszenia organizmu.

Jak zwalczyć zakwaszenie organizmu? 5.00/5 (100.00%) 54 głos[ów]

Udostępnij