Dieta po treningu siłowym na masę

Dieta po treningu siłowym na masę

Ciężko pracujesz nad tym, by zbudować wartościową muskulaturę. Dbasz o regularne treningi i wykonujesz ćwiczenia bardzo sumiennie. Nie możesz więc pozwolić, by nieodpowiednia dieta zaprzepaściła szansę na zbudowanie ładnych mięśni. Sprawdź, jak komponować posiłki, chcąc dostarczać wszystkie niezbędne składniki.

Ważne jest, by zaraz po treningu mięśnie otrzymały wszystkie substancje, których potrzebują. Warto bowiem mieć świadomość, że już wtedy rozpoczyna się proces regeneracji – tak istotny dla procesu budowania wartościowej masy mięśniowej. Jeśli zadbasz o to, by dieta po treningu siłowym na masę była dobrze skomponowana, wiele zyskasz już na samym starcie.

Osoby trenujące muszą dużo jeść

Odpowiednia dieta po treningu siłowym to podstawa satysfakcjonujących efektów. Warto przy tym pamiętać, że osoby wykonujące intensywną aktywność, a tym bardziej ciężko trenujące na siłowni, muszą dużo jeść. W przeciwnym razie nigdy nie osiągną założonego celu – nigdy nie zbudują muskulatury, o jakiej marzą.

Od dawna wiadomo, że wraz z intensywnym wysiłkiem wzrasta zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego ważne jest, by w trakcie realizowania planów treningowych, spożywać posiłki o odpowiedniej kaloryczności.

Przed treningiem węglowodany, a po treningu?

Osoby wybierające się na trening, powinny przed ćwiczeniami spożyć posiłek obejmujący przede wszystkim węglowodany złożone. Dostarczają sporą dawkę energii niezbędnej do podjęcia nierzadko ekstremalnego wysiłku, a ponadto dłużej się trawią, dzięki czemu podtrzymują dodatni bilans energetyczny także w trakcie trwania ćwiczeń.

A co jeść po treningu siłowym na masę, by w pełni wykorzystać potencjał wykonanych ćwiczeń? Warto mieć świadomość, że chwilę po zakończeniu dowolnej aktywności fizycznej otwiera się tzw. okno anaboliczne oznaczające zapotrzebowanie na dodatkowy posiłek dostarczający porcję niezbędnych składników odżywczych. W tym czasie dochodzi także do podkręcenia tempa przemiany materii, w efekcie czego dochodzi do szybkiego spalenia dostarczonego posiłku. Dlatego specjaliści podkreślają, by najlepiej w ciągu 15 minut od zakończenia treningu, zapewnić organizmowi pokarm. Może to być np. odżywka białkowa, baton proteinowy lub gainery. Zaleca się również, by kolejny posiłek spożyć w ciągu 60-90 minut, co pozwoli jeszcze bardziej wykorzystać możliwości okna anabolicznego.

Dieta po treningu siłowym na masę nie powinna zawierać tłuszczów

Jeśli przygotowujesz posiłek stanowiący element diety po treningu siłowym i chcesz go spożyć w ciągu kilkunastu minut po zakończeniu diety, najlepiej unikać tłuszczów. To ważne, ponieważ ich obecność przyczynia się do opóźnienia wchłaniania węglowodanów – makroskładników, na które organizm po treningu wykazuje największe zapotrzebowanie.

Dlaczego posiłek po treningu jest tak ważny?

Rezygnując z posiłku po treningu, tak naprawdę stopniowo zamykasz sobie drogę do zbudowania wartościowej masy mięśniowej. Musisz mieć świadomość, że niedobory makroskładników skutkują pogłębieniem katabolizmu. W efekcie dojdzie do spalania podskórnej tkanki tłuszczowej (to akurat na plus), a także… do spalania mięśni. Osiągniesz więc rezultat odwrotny do zamierzonego!

Dieta po treningu siłowym na masę 4.97/5 (99.35%) 31 głos[ów]

Udostępnij