Dieta ketogeniczna – jak wpływa na mięśnie?

Dieta ketogeniczna – jak wpływa na mięśnie?

Ciężko ćwiczysz na siłowni, by uzyskać efekt: doskonale wyrzeźbioną muskulaturę. Chociaż trenujesz intensywnie i odżywiasz się zgodnie z zasadami, osiągnięcie widocznych rezultatów przychodzi ci z trudem. Sięgasz więc po sprawdzony sposób kulturystów – dieta ketogeniczna potrafi naprawdę zdziałać cuda. Czy jednak jej działanie pozostaje bez żadnego wpływu na mięśnie?

Dieta ketogeniczna z założenia jest prosta: spożywaj bez ograniczeń tłuszcze, ale wyeliminuj z codziennego menu węglowodany. Chociaż brzmi to niczym herezja, coś w tym jest. Na takim założeniu dr Robert Atkins zbił fortunę, wydając kilka książek na ten temat i odchudzając tym samym setki tysięcy osób na całym świecie.

Dieta ketogeniczna – sukces przypadkowego odkrycia

Atkins był jednak tylko „odświeżaczem” takiej koncepcji. Podłoże diety ketogenicznej korzenie ma w latach 20. Została ona odkryta zupełnie przypadkowo w trakcie leczenia dzieci chorych na padaczkę.  Okazało się, że organizm poddany głodówce zaczyna spalać własne białko i tłuszcz, czego skutkiem były zwiększone ilości ciał ketonowych w moczu. Przechodząc na dietę opartą w 40% na tłuszczach, organizm nadal produkuje spore ilości kwasu moczowego.

Dieta ketogeniczna – dobry sposób na redukcję tłuszczu

Dieta ketogeniczna to dobra metoda pozwalająca na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. W związku z tym, że nadmierna ilość ciał ketonowych tłumi apetyt, osoba stosująca kurację nie odczuwa większego głodu. Organizm, otrzymując małą porcję niezbędnego paliwa energetycznego, czerpie zapasy zgromadzone w tkance tłuszczowej. Efekt? Jej ilość zostaje zredukowana do minimum, dzięki czemu sylwetka nabiera wyraźniejszych kształtów.

Jeżeli zależy ci na jeszcze lepszych rezultatach redukcji, możesz wprowadzić spalacze tłuszczu. Znajdziesz je w wielu suplementach typu fat burner dedykowanych sportowcom.

Dieta ketogeniczna nie sprzyja mięśniom

O ile dieta ketogeniczna świetnie sprawdzi się w przypadku kuracji odchudzającej, jej stosowanie nie pozostaje bez wpływu na mięśnie. Wyniki badań opublikowanych opublikowane w Journal of Applied Physiology jednoznacznie wskazują, że trening w stale utrzymującym się stanie niedoboru glikogenu zaburza ekspresję genów odpowiedzialnych za hipertrofię mięśni. W efekcie dieta nie jest korzystna dla anabolizmu mięśniowego.

Do podobnych wniosków można dojść, analizując inne wyniki badań przeprowadzonych w 2005 roku przez naukowców z Human Performance Lab w stanie Indiana. Dieta uboga w glikogen prowadzi do osłabienia ekspresji genu odpowiadającego za kodowanie białka mięśniowego AKT. Jest to cząsteczka odgrywająca kluczową rolę sygnalizacyjną w szlakach komórkowych prowadzących do hipertrofii mięśni i ogólnego rozrostu tkanek. Jeśli jej działanie zostaje zaburzone, proces rozrostu mięśni również zostaje zaburzony.

Stosować czy nie?

Stosowanie diety ketogenicznej może budzić wiele kontrowersji. Wśród sportowców znajdzie się szerokie grono jej zwolenników, podobnie jak przeciwników. Nie da się jednak ukryć, że dieta ketogeniczna ma swoje wady i zalety. Trzeba więc przeanalizować wszystkie „za i przeciw”, uwzględniając swoje indywidualne podejście do takiego sposobu odżywiania.

Do zalet diety opartej na ketozie zaliczyć można:

  • lepszą i szybszą utratę tkanki tłuszczowej,
  • lepszą kontrolę apetytu,
  • zmniejszone ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu insuliny.

Wady diety ketogenicznej to:

  • zahamowanie działania hormonów anabolicznych (np. insuliny),
  • uaktywnienie genów katabolizmu, co prowadzi do rozpadu mięśni,
  • obniżenie intensywności treningów,
  • zwiększone zakwaszenie mięśni.

Jeśli w diecie ketogenicznej widzisz jedyny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej, przygotuj do niej swój organizm. Wątroba i trzustka muszą być gotowe do wprowadzenia rewolucji dietetycznej, by nie doszło do poważnych problemów zdrowotnych.

Dieta ketogeniczna – jak wpływa na mięśnie? 4.68/5 (93.66%) 82 głos[ów]

Udostępnij