Czym są aminokwasy?

Czym są aminokwasy?

Jeśli rozpoczynasz swoja przygodę z kulturystyką, na pewno wiesz, że same ćwiczenia siłowe nie wystarczą, by osiągnąć upragnione efekty. Niezbędna jest również odpowiednia dieta – taka, która jest bogata w określone składniki odżywcze. Pewnie spotkałeś się ze stwierdzeniem, że jednym z takich kluczowych składników są aminokwasy. Bardzo prawdopodobne też, że zadawałeś sobie pytanie, czym one są. W tym miejscu postaramy się to wyjaśnić.

Definicja aminokwasów

Naukowa definicja aminokwasów tłumaczy, że są to organiczne związki chemiczne, które składają się z zasadowej grupy aminowej oraz zasadniczo kwasowej grupy karboksylowej -COOH. Ale może skupmy się na tym, czym w praktyce owe aminokwasy są. A są one najważniejszymi cząsteczkami budującymi ludzkie ciało, w tym mięśnie. W organizmie każdego człowieka znajduje się aż 22 różnych aminokwasów.

Aminokwasy czy białko?

Być może masz teraz mały dylemat. Częściej bowiem słyszy się tezę, że to białko jest najważniejsze w diecie kulturysty i to białko jest najważniejszym budulcem ciała. Tyle tylko, że białko jest zbudowane właśnie z aminokwasów. Można więc śmiało powiedzieć, że to z aminokwasów zbudowane są mięśnie, tkanki oraz inne struktury znajdujące się w ciele człowieka. Bez aminokwasów organizm nie jest w stanie funkcjonować, a więc i żyć.

Skąd pozyskać aminokwasy?

Aminokwasy można wprowadzać do organizmu pod postacią produktów bogatych w białko. Jednak w przypadku sportowców, a zwłaszcza kulturystów, nawet najlepiej zaplanowana dieta wysokobiałkowa nie jest w stanie dostarczyć takiej ilości białka (aminokwasów), ile organizm powinien otrzymać w ciągu dnia. Zakłada się bowiem, że należy przyjmować ok. 2,2 g białka na każdy kilogram masy ciała. Właśnie dlatego trzeba swoją dietę poszerzać o specjalne preparaty białkowe, zawierające bogaty zasób odpowiednich aminokwasów.

Ponieważ w samym organizmie człowieka znajduje się – jak wspomnieliśmy – 22 różnych aminokwasów, nic dziwnego, że wśród preparatów aminokwasowych wyróżnić można wiele ich rodzajów. Przede wszystkim różnią się one między sobą formą, a więc i sposobem przyjmowania. Można kupić preparaty w formie proszku (np. Olimp Pro Amino Xplode Powder, Olimp BCAA Xplode), kapsułek (np. Olimp BCAA Mega Caps) oraz tabletek (np. Olimp Anabolic Amino 9000).

Aminokwasy zawarte w preparatach dla kulturystów pełnią bardzo ważną rolę. Choć najwięcej mówi się o tym, że są one odpowiedzialne za efektywny i bezpieczny rozwój mięśni, to ich spożywanie wiąże się również z szeregiem innych korzyści. Przede wszystkim odpowiedni poziom aminokwasów zabezpiecza przed procesem katabolizmu mięśni (czyli przed ich spalaniem podczas intensywnych treningów). Ponadto pobudzają one procesy anaboliczne i pomagają mięśniom oraz całemu organizmowi regenerować się po odbytych treningach, same mięśnie zaś stają się silniejsze i bardziej wytrzymałe – krótko mówiąc, gotowe do jeszcze bardziej intensywnych treningów. Odżywki aminokwasowe mogą również dostarczać dodatkowej energii. Tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie jeszcze składniki producent zawarł w danym preparacie.

Najbardziej polecane kulturystom są aminokwasy rozgałęzione BCAA – warto sprawdzać na etykietach odżywek dla sportowców, czy właśnie takie aminokwasy znajdują się w składzie. Mają one skuteczniejsze działanie niż zwykłe aminokwasy serwatkowe. To właśnie one słyną z bardzo zaawansowanych właściwości antykatabolicznych. I choć ceny preparatów z takimi aminokwasami są wyższe, to jednak warto w nie zainwestować. Ponadto, jeśli w organizmie znajduje się wysoki poziom aminokwasów rozgałęzionych, czujemy się zregenerowani i pełni energii. Zanika uczucie zmęczenia i senności, dzięki temu, że utrzymuje się prawidłowy poziom glukozy we krwi. Wszystko to sprawia, że treningi stają się jeszcze bardziej wydajne i dosłownie mniej męczące.

Ale uwaga! Należy uważać, przyjmując aminokwasy. Nie można nadużywać tych preparatów, gdyż ten cenny składnik redukuje poziom testosteronu w organizmie. Dlatego też zwłaszcza młodzi mężczyźni muszą dbać o to, by zachować umiar, mimo niewątpliwych korzyści płynących ze stosowania odżywek aminokwasowych.

Czym są aminokwasy? 4.98/5 (99.65%) 57 głos[ów]

Udostępnij