Czy to już przetrenowanie?

Czy to już przetrenowanie?

Twoim motto jest hasło: „Ćwicz do granic swojej wytrzymałości, a później ćwicz dalej”, które motywuje cię do intensywnego treningu? Jeśli jesteś na początku swojej sportowej drogi, nie traktuj tych słów dosłownie. Ćwicząc ponad swoje siły, szybko zauważysz zgubne w skutkach efekty. Przetrenowanie – oto, z czym będziesz mieć do czynienia.

Ciężko ćwiczysz, by osiągnąć założony cel? To świetnie, że znajdujesz w sobie tyle motywacji i silnej woli. Pamiętaj jednak, że intensywnym treningiem wystawiasz swój organizm na ciężką próbę. Próbę, której może on nie podołać. Jeżeli będzie zbyt zmęczony (bo nie dajesz mu szansy na regenerację), szybko odmówi posłuszeństwa.

Przetrenowanie, czyli co?

Często przetrenowanie mylone jest z jednorazowym przemęczeniem treningowym. Tymczasem jest to przewlekłe przemęczenie, które nie objawia się wyłącznie chwilowym spadkiem formy.

Wielu badaczy dzieli przemęczenie na:

  • przemęczenie funkcjonalne (FOR, czyli Functional Overreaching),
  • przemęczenie niefunkcjonalne (NFOR, czyli Non-Functional Overreaching).

W przypadku przemęczenia FOR, zawodnik doświadcza krótkotrwałego spadku formy, któremu nie towarzyszą objawy psychologiczne i somatyczne. Warto przy tym podkreślić, że tego rodzaju przemęczenie przynosi korzyści, tj. prowadzi do superkompensacji rozumianej jako poprawa formy.

Jesteś w błędzie myśląc, że przetrenowanie dotyka wyłącznie zawodowych sportowców. Owszem, u nich efekt ten może występować znacznie częściej.

Gdy jesteś o krok od przetrenowania…

Zastanawiasz się, czy twój organizm wysyła już sygnały świadczące o przetrenowaniu? Oto 3 objawy, które mogą sygnalizować nadchodzące kłopoty.

1. Zmuszasz się do ćwiczeń

Chociaż zmuszanie się do ćwiczeń jest dobre (dzięki temu dbasz o sylwetkę), tak zmuszanie się do intensywnego treningu ponad swoje siły (gdy organizm jest już na skraju wyczerpania) to poważny błąd. Pomiędzy dwiema postawami jest bardzo cienka granica, którą łatwo przekroczyć, a tym samym poważnie sobie zaszkodzić.

Jeżeli widzisz, że kolejnych powtórzeń nie jesteś w stanie wykonać poprawnie technicznie, odpuść sobie. To znak, że brak ci sił. A brak sił to pierwszy krok do przetrenowania.

2. Odczuwasz dolegliwości bólowe

„Boli, bo rośnie?” – nie wychodź zawsze z takiego założenia. Owszem, ból może świadczyć o tym, że budujesz mięśnie i nabierasz siły. Ale i w tym przypadku musisz zachować czujność. Ból mięśni zakłócający funkcjonowanie organizmu czy bóle stawów świadczą o treningu ponad swoje możliwości (a co za tym idzie – nieprawidłowej technice wykonywania ćwiczeń).

3. Codziennie trenujesz

Trening siłowy wykonujesz codziennie? To błąd, który może dać początek przetrenowaniu. Taki rodzaj ćwiczeń zaleca się wykonywać nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu. A jeśli nie lubisz siedzieć bezczynnie, pomiędzy treningami siłowymi poćwicz np. lekkie cardio. Jeżeli będziesz zmuszać organizm do dźwigania ciężarów częściej niż 4 razy na tydzień, ryzyko kontuzji jest bardzo duże.

Jak jeszcze objawia się przetrenowanie?

  • Wzmożone pocenie się.
  • Drżenie kończyn.
  • Słabsza koncentracja.
  • Pogorszenie samopoczucia.
  • Niechęć do treningów.
  • Mniej precyzyjne ruchy.
  • Spadek gabarytów mięśni.

To zaledwie kilka objawów zbliżającego się przetrenowania. To znak, że organizm przeciwstawia się intensywnemu wysiłkowi. To znak, że trzeba pomyśleć o maksymalnej regeneracji i zmianie planu treningowego.

Organizm potrzebuje regeneracji

Nie możesz trenować ponad swoje siły. Musisz organizmowi dać czas na pełną regenerację. W przeciwnym razie dopadnie cię przetrenowanie, a w efekcie będziesz zmuszony przestać ćwiczyć.

Kliknij, by poznać 7 sposobów na przyspieszenie regeneracji po treningu.

Czy to już przetrenowanie? 4.97/5 (99.43%) 70 głos[ów]

Udostępnij