Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM
Pokaż producentów Ukryj producentów
Producenci
Pokaż kategorie Ukryj kategorie
Wyszukiwarka
Niestety ten produkt nie jest aktualnie dostępny.
BIOGENIX Glutagenix 250 kap.
53.50
Produkt niedostępny
BIOGENIX

Średnia ocena: 0 (głosów: 0)

Nie ma chyba sportowca, którego trzeba by przekonywać o wspomagającej skuteczności glutaminy. Egzystuje powszechna opinia, że glutamina jest najsilniejszym antykatabolikiem.

Chociaż opinia taka jest absolutnie prawdziwa, to z reguły mało kto wie, dla czego glutamina najskuteczniej ze wszystkich suplementów hamuje katabolizm?

Glutamina jest jedynym w swoim rodzaju, niepowtarzalnym aminokwasem, o fundamentalnym znaczeniu dla gospodarki białkowej, czyli azotowej. Stanowi najważniejszy, podstawowy magazyn i dystrybutor organicznego azotu, tworzący przeważającą pulę tzw. azotu poza białkowego.

Na ogół wszyscy pamiętamy, że procesy kataboliczne, prowadzące do strat masy mięśniowej, przybierają na sile w trakcie i bezpośrednio po zakończeniu treningu (katabolizm wysiłkowy) oraz podczas odpoczynku nocnego (katabolizm poabsorpcyjny). Jakkolwiek istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, to najważniejsza związana jest właśnie z aktywnością glutaminy. Zarówno wysiłek, jak też długa przerwa pomiędzy posiłkami sprzyjają utracie kationów i rozregulowaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Jedyną substancją, zdolną do zatrzymywania kationów i równoważenia gospodarki kwasowo-zasadowej jest właśnie glutamina. Natomiast podstawowym zapasem glutaminy są białka mięśniowe. Ok. 60% puli wolnej glutaminy w krwiobiegu pochodzi z rozpadu białek mięśniowych. Glutamina stanowi ponad 30% wszystkich aminokwasów, uwalnianych do krwiobiegu w efekcie katabolizmu wysiłkowego i poabsorpcyjnego. W tej sytuacji można zaryzykować stwierdzenie, że w warunkach wysiłkowych i spoczynkowych organizm wzmaga katabolizm głównie dla pozyskania glutaminy!...

Egzystuje również inne, tym razem błędne przekonanie, że spożycie wysokiej porcji białek lub aminokwasów rozgałęzionych BCAA po wysiłku lub przed snem skutecznie powstrzymuje katabolizm wysiłkowy i poabsorpcyjny. Taki zabieg - owszem - pomaga, ale nie jest całkowicie skuteczny. Kiedy połkniemy tabletki z BCAA, te błyskawicznie trafią do mięśni. Kiedy spożyjemy wysoką porcję białka - o dziwo - organizm nie skieruje do mięśni zbyt wielkiej ilości wszystkich aminokwasów, a w przewadze aminokwasy rozgałęzione. BCAA stanowią ponad 60% puli wszystkich aminokwasów, kierowanych do mięśni po spożyciu białek. Generalnie zjawisko to byłoby bardzo korzystne, bo mięśnie potrzebują BCAA do rozwoju masy, gdyby nie fakt, że wchłanianie ich do tkanki mięśniowej odbywa się na drodze międzynarządowej wymiany z glutaminą. Tak więc ostatecznie komórki mięśniowe utracą mniej więcej tyle glutaminy z rozpadu białek, ile pozyskają aminokwasów rozgałęzionych z suplementu lub pożywienia. Jak widać, mechanizm ten w wyraźny sposób limituje tempo syntezy białek i w dużej mierze "dba" o to, aby mięśnie nie osiągały nad zbyt wielkich rozmiarów.

Zjawisko międzynarządowej wymiany aminokwasów mogłoby stracić swoje, negatywne znaczenie dla anabolizmu białek, gdyby łącznie z suplementem BCAA lub porcją białka pokarmowego do organizmu dotarła wystarczająco duża dawka glutaminy. Z tej właśnie przyczyny, najczęściej zaleca się łączne stosowanie suplementów BCAA i glutaminy, a wiele odżywek białkowych dodatkowo wzbogacanych jest glutaminą, bo koncentraty białek zawierają jej zbyt mało - z reguły - pomiędzy 5 a 15%.

Zważywszy, iż białka mięśniowe zawierają jedynie ok. 3% glutaminy, zauważymy, że dla pozyskania 3 g glutaminy organizm zniszczy ok. 100 g białek mięśniowych i odwrotnie - spożycie 3 g glutaminy oszczędzi 100 g białek mięśniowych.

Jednakże, przy suplementacji glutaminy pojawia się problem dostępności tego aminokwasu dla tkanki mięśniowej.

Po przebudzeniu i po treningu powinno zależeć nam na tym, aby glutamina jak najszybciej i w możliwie największej ilości przedostała się do tkanki mięśniowej. Jednak ten aminokwas relatywnie wolno przekracza bariery biologiczne, co powoduje, że do mięśni dociera późno, a wiele z jego puli przechwytują po drodze inne tkanki i wykorzystują do zaspokojenia własnych potrzeb. Jedynie niewielka część glutaminy ulega procesowi acetylacji (sprzęgania z octanem) i przemianie do aktywniejszej formy - acetyloglutaminy. Ponieważ octan jest substancją wyjątkowo swobodnie penetrującą tkanki, reakcja acetylacji ułatwia glutaminie pokonywanie barier biologicznych, a tym samym zwiększa i przyspiesza jej wnikanie do tkanki mięśniowej. Zamiast czekać, aż niewielka część spożytej glutaminy ulegnie acetylacji, lepiej od razu spożyć ją w jej najaktywniejszej formie...

Przed snem - odwrotnie - powinno zależeć Nam raczej na powolnym wchłanianiu glutaminy, gdyż wtedy ta, wolniej i równomiernie wchłaniana, zapewnia mięśniom antykataboliczną ochronę podczas długich godzin katabolizmu poabsorpcyjnego.

Glutagenix zestawia dwie, czyste, krystaliczne formy farmaceutycznej glutaminy - wolną mikronizowaną glutaminę i N-acetyl-L-glutaminę. Dzięki takiemu zestawieniu sprawdza się znakomicie w każdym okresie wzmożonego zapotrzebowania na antykataboliczną glutaminę - po przebudzeniu, po treningu i przed snem.

Preparat przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie i sportowców wyczynowych jako środek ułatwiający rozwój siły i masy mięśniowej.

Informacja żywieniowa 1 kapsułka ~ 900 mg

  • Wartość energetyczna 1.7 kJ / 0.4 kcal
  • Białko 0.1 g
  • Węglowodany 0 g
  • Tłuszcz 0 g
  • L-glutamina 640 mg
  • N-acetyl L-glutamina 160 mg

Skład: L-glutamina, n-acetyl-L-glutamina, stearynian magnezu - substancja przeciwzbrylająca, żelatyna - otoczka kapsułki.

Sposób użycia: 4-6 kapsułek 2-3 razy dziennie - przed śniadaniem, po treningu i przed snem.


Osoby, które kupiły ten produkt, kupiły także

Niestety nie ma recezji dla tego produktu.
7NUTRITIONACTIVLABBIO TECH USABIOGENIXBSNDYMATIZEFITMAXFITNESS AUTHORITYHI TECMEGABOLMULTIPOWERNUTRENDOLIMPOPTIMUMSCITECTRECUNIVERSALVITALMAX